Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

 

Jena Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, depresyon hastaları ulaşılamayan hedeflerinden daha kolay vazgeçebiliyor.

 

Küçüklüğümüzden beri, inşa ettiğimiz oyuncak bloklar devrildiğinde veya bisiklet sürmeyi öğrenirken dengemizi kaybettiğimizde, kısacası bir şeyi başarmakta zorlandığımızda tekrar tekrar denememiz söylenir. Azim her zaman için övülmüştür ve sadece doğru motivasyonla kendimize koyduğumuz hedefleri gerçekleştirebileceğimiz söylenmiştir.


“Bu; iş, spor ve aile gibi hayatın birçok alanında doğru olabilir. Fakat aşırı hırslı bir yaşam tarzı bir tuzak olabilir.” Jena Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Klaus Rothermund.
“Bazı insanlar depresyona bu faydasız çabalar yüzünden giriyor. Ne kadar çabalanırsa çabalansın, amacın elde edilemeyecek biçimde uzak görünmesi kişilerde acizliği deneyimlemelerine ve kontrolü kaybetme hissine yol açıyor.” diye de ekliyor. Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry’de yayınlanan çalışmada, psikoloji öğrencisi Katharina Koppe ve Prof. Rothermund, ulaşılamayacak hedeflerden vazgeçmek konusunda depresyon hastalarının gözle görülür bir biçimde daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor.

 

imkansız

Kazanmak için kaybetmek

“Başlangıçta bu bir paradoks gibi gelse de, pes eden kazanıyor.” diyor başyazar Katharina Koppe. Basitçe ele alırsak bu şu anlama geliyor: Kişisel hedefim ve şu anki imkânlarım arasındaki mesafe çok büyük, eski hedefimden vazgeçip daha gerçekçi bir hedef bulmam benim için daha iyi olur.

 

Çalışmalarında, Jena Üniversitesi psikologları depresyon hastalarına ve sağlıklı bireylere basit bir anagram çözme görevi veriyorlar. Anagram, kelimede bulunan harflerin yanlış bir sıra diziliminde olması anlamına geliyor. Mesela, SIEGOT anagramının EGOİST olarak tekrar düzenlenmesi gerekiyor. Deneyde katılımcıların verilen zaman içerisinde çözebildiği kadar anagram çözmesi gerekiyor. Bu anagramların içerisinde bazılarının çözülemez, yani verilen harflerden anlamlı bir kelime yaratmanın imkânsız olduğunu bilmiyorlar. Katharina Koppe, “Bu çözülemez anagramlar, zamanı daha iyi kullanmak için en kısa zamanda bırakılması gereken elde edilemeyecek hedefleri temsil ediyor.” diye açıklıyor. Deneyin sonucunda depresyon hastalarının çözülemez anagramlarda kontrol grubuna göre toplam olarak daha az zaman harcadığını ve çözülebilen anagramlarda harcanan zamanın iki grup arasında fark göstermediği ortaya çıkıyor.

 

Bir kişisel gelişim fırsatı olarak kriz

 

Bu test, günlük yaşantımızda karşılaştığımız diğer zorlu işlere denk olmayan, oldukça basit bir görev olsa da, psikologlar depresyona olan bakış açımızı değiştirmek için önemli belirtiler görüyorlar. “Depresyonu terapi yoluyla ortadan kaldırılması gereken sadece bir psikolojik yük gibi basit bir bakış açısıyla ele almaya son verirsek, hastanın yaşadığı krizi kişisel gelişim adına bir fırsat olarak kullanabiliriz.” diyor Katherina Koppe. Yine de, bu konuyla ilgili daha çok fazla araştırma yapılması gerekiyor.

 

Orijinal Yayın:
Koppe K and Rothermund K (2017) Let it go: Depression facilitates disengagement from unattainable goals. Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry, 54, 278-284. DOI: 10.1016/j.btep.2016.10.003

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.